RaspiVision: sedmipalcová IPS ubytovna pro Raspberry Pi

RaspiVision: sedmipalcová IPS ubytovna pro Raspberry Pi

Šikovný malý počítač Raspberry Pi mám rád – je levný a jde jej použít pro spoustu různých činností. Mám hned dva: jedno je stabilně připojeno k televizi a přehrává filmy z domácího NASu (díky nadstavbě OpenELEC, druhý pak jen tak na hraní.

Již delší dobu plánuji postavit na bázi Raspberry Pi něco, co se blíží definici chytrého domova. Ovládání dveří, sledování čidel, zobrazení záznamu z kamer nebo otevírání dveří bez klíče. A stále uvažuji, na bázi čeho realizovat centrální ovládací panel. Použít vyřazený počítač? Nebo raději tablet? Anebo – opět – Raspberry Pi?

Nový projekt RaspiVision čínské společnosti DisplayModule je mé představě o centrální monitorovací jednotce nejblíže. Jde o sestavu barevného IPS displeje s úhlopříčkou sedm palců a slušným rozlišením 1 280 × 800 obrazových bodů, čtyřportového USB hubu i ethernetu. To vše v akrylátové krabičce s možností pověšení na zeď. Ostatně koukněte na videopředstavení.

Jak do toho zapadá Raspberry Pi? Raspberry Pi totiž existuje nejen ve formě obecně známého plně osazeného počítače, ale i speciální malé destičky nazvané Raspberry Pi Compute Module. Vypadá jako operační paměť, ale jde také o počítač, konkrétně o jeho jádro: najdete na ní známý procesor Broadcom BCM2835 s 512 MB operační paměti (tedy stejná výbava, jako u plnotučného Raspberry Pi), avšak navíc doplněný o 4 GB úložného prostoru (jde o paměť typu eMMC). Nemusíte tedy systém umísťovat na SD kartu, jako u klasické maliny.

Zkrátka jde o výpočetní modul.

A právě RaspiVision počítá s použitím právě tohoto modulu. Ten je tím magickým prvkem, který vše uvede k životu.

Proto vážně uvažuju o tom, že podpořím tento produkt a jeho kampaň na serveru Indiegogo. Podle tvrzení představitelů společnosti je produkt ve finálním stádiu a k prvním dodávkám by mělo dojít již v květnu letošního roku.

K dispozici jsou dvě hlavní možnosti podpory: za 159 dolarů (asi 3 900 Kč) získáte kompletní zařízení bez výpočetního modulu, za 199 dolarů (přibližně 4 890 korun) pak kompletní sestavu.