Zrychlete své Raspberry Pi a zapomeňte na otravné a pomalé SD karty!

Zrychlete své Raspberry Pi a zapomeňte na otravné a pomalé SD karty!

Paměťové SD karty, na které malé počítače Raspberry Pi sázejí, jsou snadno dostupné i poměrně levné. Jsou však příčinou mnoha problémů: jsou často velmi pomalé a jejich životnost není ani zdaleka dobrá. Životnost těch mých se průměrně pohybuje někde mezi půl rokem a rokem. A přitom řešení může být velmi snadné.

Problém s paměťovkami řeším opět, a to hned ze dvou důvodů. Zase mi odešla jedna v RPi 2 a také tu mám trojici nových RPi 3, do kterých nemám co dát. A tak dlouho jsem přemýšlel, jak se z problémů s SD kartami vylhat co nejefektivněji a nejlevněji, až jsem na něco přišel. Pro systém nepoužiju karty, ale síťový NAS.

Opravdu, použití NASu se přímo nabízí. Mám jej zapojený v síti a umí toho hodně. Má čtyři disky v bezpečném poli, tudíž se nemusím bát toho, že bych o data pro RPi přišel. Na rozdíl od SD karet, kde se člověk bojí furt. A protože jak v práci, tak i doma mám NAS od Synology, bylo řešení až směšně jednoduché 🙂

RPi sice neumí nativně bootovat ze sítě (to by v některé další verzi firmware měla umět až trojka), ale naštěstí existují nástroje, které si s tím poradí. Jeden z alternativním zavaděčů jménem BerryBoot totiž umí instalovat systém na iSCSI disky i z něj poté systém spouštět a provozovat. V RPi pak sice musí být SD karta, ale ta slouží pouze pro umístění malého zavaděče a navíc se na ni nic nezapisuje, takže se její výdrž přesune do kategorie „na věky věků“. A navíc to může být ta nejmenší a nejpomalejší karta, jakou seženete. Takže upotřebíte všechny ty historické kousky, co nemají ani gigabajt a válí se vám už roky v šuplících. To protože zavadět má jen asi dvacet mega.

Nebudu vás unavovat popisem síťového iSCSI rozhraní, na to máte internet. Vytvořit iSCSI disk jde dnes snad na každé moderní platformě, my se ale mrkneme na nastavení na domácím NASu. Pokud stejně jako já máte NAS od Synology, vytvoříte iSCSI disk pro své RPi během dvacet sekund, takže disk pro mé tři RPi 3 byly hotové pod minutu. Opět se mi potvrzuje, že sázka právě na NASy od Synology bylo jednou z nejlepších voleb mého ajťáckého života 🙂

Než se ale pustím do návodu, pojďme si shrnout důvody a zkušenosti.

Proč ano:

  • nemusíte se trápit s SD kartami a jejich životností
  • data máte uložené na diskovém poli (a tedy odolné proti ztrátě samotného disku)
  • vše je ďábelsky rychlé (ve srovnání s klasickou SD kartou je iSCSI disk asi dvojnásobně rychlejší a například generování náhledu v Kodi (OpenElec) je rychlejší asi desetkrát)
  • jednotlivé iSCSI disky si snadno moutnete z jakékoli jiné mašiny (pokud tedy RPi vypnete)
  • fakt to funguje!

Proč ne:

  • výpadek infrastruktury povede k pádu RPi (jako byste odpojili SATA disk za chodu), je tedy fajn mít u NASu UPS
  • musíte mít NAS (nebo jiný zdroj pro iSCSI target)

Aktuálně mi už přes týden jedou tímto způsobem všechny domácí RPi (1x RPi, 2x RPi 2) a všechny pracovní (3x RPi 3, 1x RPi 2) a říkám si, proč mě to ksakru nenapadlo už dávno.

Jak na to: Synology část

Pojďme si tedy ukázat postup jak na to v případě použití NASu od Synology. Začněte tím, že si spustíte v nastavení NASu aplikaci Správce úložiště. V ní se v bočním panelu přepnete na položku iSCSI Target a klepnete na tlačítko Vytvořit. Spustí se průvodce, kde zvolíte možnost Jednotka iSCSI LUN (běžné soubory).

V druhém kroku si nějak rozumně nazvěte vytvářený disk (představte si, že vlastně vytváříte virtuální disk připojitelný přes síť), zvolte diskový svazek, na kterém bude umístěn (ve většině případů to bude ten výchozí) a nastavte kapacitu. Tím řeknete, jak velký disk bude – zvolený operační systém a vše se do něj musí vejít, později jej již snadno nezvětšíte. Já pro RPi používám 8 GB nebo 16 GB. Klepněte na tlačítko Další.

Posledním krokem je vytvoření samotného cíle. Opět si můžete zvolit název, IQN (což je identifikátor cíle) doporučuji neměnit. Pokud konfigurujete použití ve veřejné síti, zaškrtněte položku Povolit CHAP a zadejte jméno a heslo, které bude nutné před připojením disku zadat. Já jej v domácí síti nazapínám.

Tak, a máte hotovo! Takhle nově vytvořený disk uvidíte (všimněte si v řádku Stav služby, že je k němu již RPi připojeno):

Jak můžete vidět na následujícím obrázku, mám aktuálně vytvořeny dva disky – jeden o velikosti 16 GB, druhý o velikosti 8 GB. Oba vidíte že jsou aktuálně používány a můžete i kontrolovat, kolik prostoru v něm aktuálně zabírají data (u prvního to je 5,97 GB, u druhého pak 1,72 GB).

Jak na to: Raspberry část

Stáhněte si BerryBoot a nakopírujte jej na SD kartu. Pozor na to, jaké RPi máte: jiná verze je zapotřebí pro RPi 1, jiná pak pro RPi 2 + 3. Kartu vložte do počítače a připojte napájení.

Objeví se obrazovka s úvodní konfigurací, kterou nastavte podle požadavků a klepněte na OK.

V dalším kroku uvidíte dostupné disky pro instalaci operačního systému. Pokud máte k RPi připojeno nějaké další úložiště (SD disk, apod), uvidíte je v tomto seznamu také. Nás však zajímá náš síťový disk, proto klepneme na položku Networked storage (iSCSI SAN) a poté na tlačítko Format.

Na další obrazovce vyplňte do políčka Target IQN identifikátor IQN, který najdete v přehledu cílů na Synology. Položku Initiator IQN neměňte. Do položky Server IP zadejte síťovou adresu vašeho NASu a pokud jste při vytváření iSCSI disku zaškrtnuli položku CHAP, zadejte do položek Username a Password příslušné jméno a heslo.

Po chvíli se vrátíte zpět na obrazovku s výběrem disků a uvidíte tady náš připojený síťový disk. Vyberte jej a klepněte na tlačítko Format.

V dalším kroku si jednoduše zvolte, který operační systém chcete nainstalovat.

A prostě si počkejte na jeho stažení.

Po zdárném dokončení se dostanete do nastavovacího rozhraní. Tady můžete klepnutím na tlačítko Add OS přidat další operační systém (nebo několik), mezi kterými si budete moci volit při startu počítače. Ten, který chcete spouštět automaticky, označte myší a klepněte na tlačítko Set default v horním menu.

Tak, pokud máte vše hotovo, klepněte na tlačítko Exit a užijte své RPi fungující ze síťového disku místo z SD karty. Přesně tak, jak bychom v roce 2016 očkávali 🙂