Jak jsem vybíral cestovní počítač (a proč zrovna tablet Galaxy S4)

Jak jsem vybíral cestovní počítač (a proč zrovna tablet Galaxy S4)

Po čase nazrál čas k pořízení nového tabletu. Tedy takhle, abych byl úplně přesný: nastal čas k pořízení ultramobilního přenosného zařízení. Tedy něčeho lehkého, tenkého a z dlouhou výdrží. Něčeho, co bude mít i přesto kvalitní klávesnici, ale půjde používat i bez ní. Zkrátka takový ultrabook na stereoidech.

Hodně cestuji a když jedete někam pracovně na týden či dva, tak si nevystačíte s pouhým telefonem nebo jeho vylepšenou náhradou (tady mám na mysli Gemini od Planet Computers, ale to je téma na jiný příspěvek), ale potřebujete již něco víc. A protože při dvoutýdenním pobytu v Číně fakt potřebuju být plně funkční, mám pro tyto účely také pořádný počítač. Patnáct palců je v tomto případě minimum a tak na dlouhé cesty vozím patnáctipalcový MacBook Pro.  Je to skvělý počítač, jen patří více do kategorie převozných než přenosných počítačů.

Hledá se mezikus

Potřebuji tak něco, co vyplní mezeru mezi telefonem a přenosným počítačem. Chvíli jsem zkoušel jedenáctipalcový MacBook Air. Ten je skvělý jako počítač na stole, ale je úplně k ničemu v dopravních prostředcích, na sedačkách či kdekoli jinde. Stejně tak jsme zkoušel i Surface Laptop, který je skvělý, ale je to pořád jen „notebook“ se všemi nevýhodami tohoto typu počítače. Chtělo by to tedy něco mobilnějšího.

A protože stroje s otočenou klávesnicí fakt nemám rád (držet to v ruce za tu otočenou klávesnici? No brrr!), padl můj zrak na plnohodnotný Surface. Již dříve jsem měl Surface 3, takže tak zhruba vím, oč se jedná. Jenže Surface Pro je zase úplně jinde: velký, těžký a zbytečně drahý na zařízení, které má vyplňovat mezeru mezi MacBookem Pro a telefonem a ne MacBook nahrazovat.

Takže se můj výběr začal zaměřovat na tablety, ale proměnitelné v plnohodnotný počítač. Což již předem diskvalifikovalo iPad (iPad Pro), který prostě pro mě není použitelným pracovním počítačem. Vím, že na něm nedokáži efektivně pracovat, protože omezení, která přináší jsou příliš velké. Jaká omezení, ptáte se? Tak především jde o absenci centrálního souborového systému, ale o tom jsem psal již mnohokrát.

Vsuvka: pokud si představíme osu, kde úplně vlevo bude ideální počítač a úplně v pravo ideální tablet, pak iPad bude hodně vpravo, zatímco MacBook (Pro) bude hodně, ale hodně vlevo. Já ale potřebuji něco, co pasuje přesně doprostřed tohoto spektrac, spíše trochu blíže k počítači než tabletu. Takže výběr pokračoval.

Pak přišel Microsoft a představil Surface Go. Jo, to je ono! křičel jsem a jal se shánět vzorek. Základní model se 4/64 za asi jedenáct tisíc působil jako jasná koupě a subjektivní pocity z používání byly fakt dobré. Na nic se nečekalo, vše fungovalo v rámi žánru a výkonové třídy podle očekávání. Jenže: aby byl Surface Go plně použitelný, chce to další dokupy (jakože „dokupování“ dalších věcí). Takže nejen Surface Go, ale i kryt s klávesnicí (která je fakt hodně dobrá), s perem a myší. Protože potřebuji, aby mé zařízení bylo schopno nahradit i počítač, abych na něm mohl psát dlouhé texty, programovat a dělat plnohodnotně vše, co dělat potřebuji. A když si dáme všechny tyhle dokupy dohromady, jsme na dvaceti tisících. Dvacet tisíc za záladní model, byť výborně zpracovaný, avšak jen s Wi-Fi konektivitou. LTE nemá, to Microsoft slibuje na konec roku a cenu si netroufnu ani odhadovat.

Cože, že jsem to zapomněl říct? Tak tedy dobrá, mé ultramobilní zařízení by mělo mít vlastní LTE konektivitu, na tethering z telefonu a veřejné Wi-Fi se v roce 2018 fakt již spoléhat nechci.

Windows na tabletu nechcete

Ale pojďme zpět k Surface Go. Toto výborné zařízení v mých očích shazuje jedna jediná věc: použítý operační systém. Nejde o Windows 10 jako takové, ty opravdu nejsou špatný systém. Jde o Windows 10 na zařízení v roli tabletu.

Zatímco na klasickém počítači nebo tabletu jsou Windows 10 příjemným systémem se kterým dokáži připrozeně fungovat (přestože třeba v Linuxu nebo v macOS jsem produktivnější), na tabletu je to obraz bídy a utrpení. Jakmile člověk ze Surface Go odtrhne klávesnici a začne jej používat jako tablet, trpí: webové stránky s dotykovým používáním na Windows nepočítají, aplikace mimo Store už vůbec ne a ani ty univerzální ze Storu nejsou žádná výhra. Anebo takhle: jde to, ale dře to. A to hodně.

V době, kdy jsem zkoušel svůj život se Surface přišel Samsung se svým Galaxy Tab S4. Zařízením, které se umí na hodnotové ose načrtnuté ve svuvce výše posouvat podle potřeb tu blíže k optimálnímu tabletu, tu blíže k ideálnímu počítači. Přesně tak, jak člověk může potřebovat.

V základním provedení jde totiž o tablet s kvalitním dotykovým perem, které snese z pohledu běžného uživatele srovnání s konkurenčními pery jak u Surface, tak i u iPadu. Téměř ideální tablet. Nicméně v okamžiku doplnění o klávesnici a myš se promění v plně použitelný přenosný počítač.

Požehnání jménem DeX

Teď si možná říkáte, že jsem se už dočista zbláznil. Už vás slyším: Tablet s Androidem že se po připojení klávesnice a myši promění v počítač? Vždyť je to přece Android! Ale přesto mám pravdu, protože Galaxy Tab S4 není obyčejný Android tabletem. Obsahuje totiž režim DeX, který promění prostředí jeho operačního systému v klasické desktopové prostředí se samostatně běžícími aplikacemi v oknech, s pracovní plochu se soubory a ikonami i stavovým řádkem s minimalizovanými a spuštěnými aplikacemi i statovými informacemi. To vše jediným klepnutím na ikonku a počkáním asi pět sekund. Tak dlouho trvá proměnit tablet v počítač.

DeX je plnohodnotným pracovním prostředím

Tento režim je možné již nějakou dobu používat na telefonech Galaxy S8 a S9, avšak pouze po vložení do speciální dokovací stanice připojené k napájení a monitoru. To u Galaxy Tab S4 šel Samsung dál a dovoluje spouštět režim DeX nejen na externích displejích, tak i přímo na displeji v tabletu. Když jsem na cestách, přepnu si tablet do DeX režimu, připojím myš a klávesnici (kterým se budu věnovat v samostatném článku) a normálně pracuji. Když jsem v kanceláři, připojím do tabletu HDMI kabel vedoucí přímo do monitoru (prostřednictvím obyčejné USB-C -> HDMI redukce) a používám DeX na velkém monitoru, opět s připojenou bezdrátovou klávesnicí a myší.

A trochu méně divočeji: základní prostředí s plochou

Ano, čtete správně – od doby, co mám Tab S4 jsem přestal do kanceláře vozit MacBook Pro, ale nosím s sebou pouze výrazně menší, lehčí a také téměř čtyřikrát levnější tablet, který zastane veškerou kancelářskou a programátorskou práci, kterou dělám. Náročné činnosti, jako stříhání videa, si pak nechám na doma (ale od doby, co jsem skončil s natáčením na YouTube tyto potřeby zas tak často nemám). Samozřejmě komplilace aplikací a další věci dělám tak jako tak ve svém home-office, nikoli v kanceláři. V podstatě jsem za poslední měsíc neměl v práci jiný počítač, než Tab S4. S iPadem – pro mě – nepředstavitelné.

U připojení tabletu k externímu monitoru se ještě chvíli zdržím. Skvělé je, že v tomto případě fungují současně oba dva displeje: jak displej tabletu, tak i připojený monitor a oba jsou zcela nezávislé. Dokonce je možné přejíždět kurzorem myši z jednoho monitoru na druhý a tak mít pracovní efektivitu srovantelnou s běžnou dvoumonitorovou konfigurací.

Z mezikusu hlavním kusem

Dopadl jsem tedy tak, že mi na cestám Tab S4 můj MacBook Pro zcela nahradil. Beru si jej již jen tehdy, pokud vím, že budu potřebovat na cestách provádět nějaké náročnější úpravy a rekompilace aplikací či podobné náročné úkony. A na rozdíl od Surface Go je Tab S4 v režimu tabletu plnohodnotným a skvěle použitelným tabletem, který se hodně blíží iPadům. Subjektivně je svižný, přestože mu po stránce hrubého výpočetního výkonu asi iPady pořádně naloží. Naštěstí není vše o hardwaru, ale o softwaru a v tomto případě udělali v Samsungu hodně dobře svoji práci. Ani při práci na dvou obrazovkách současně, několika desítkách otevřených oknech v prohlížeči (používám Operu) je chod systému svižný, přepínání oken okamžité.

DeX stanice na cestách: tady v Berlíně na veletrhu IFA

Na rozdíl od Microsoftu také potěší, že dotykové pero je přímo součástí dodávky a pokud jste si Tab S4 pořídili jako já v předobjednávce, dostali jste jej i s pouzdrem s klávesnicí. Její tlačítka jsou výrazně lepší, než membránová tlačítka na klávesnici pro iPad Pro, ale i tak se nejedná o žádnou výhru a uděláte lépe, pokud si pořídíte klávesnici vlastní. Ale jak jsem již nastačil výše: o klávesnicích chystám samostatný příspěvek.

Dodávané pero je dobře použitelné i pro kreslíře

Takže vše, co je u Microsoftu potřeba dokupovat, je tady již obsaženo v balení. Já jsem si koupil verzi s LTE modemem, takže tu nejdražší za 19 490 korun. Verze bez LTE pak stojí 17 990 Kč, což v případě, že chcete mobilní zařízení na cesty nedává podle mě smysl. Osobně, po měsící používání, hodnotím poměr ceny a užitné hodnoty jako skvělý. Ale to jen díky DeXu, bez něj by to byl jen nudný a nezajímavý tablet s Androidem.

Dodatek závěrem: konkrétní zkušenosti se zařízením jako takovým (nebo chcete-li tomu říkat recenze, můžete) mám rozpracovánu a bude v některém z dalších postů zde na webu.