Raspberry Pi, model A+

Raspberry Pi, model A+

Malé počítače Raspberry Pi měly vždy, tedy alespoň co já pamatuji, dva základní modely. Mimo plně vybaveného modelu B přišel časem i v něčem ošizený model A. Pro ty, kteří nepotřebují u malého prototypovacího počítače všeechna myslitelná rozhraní. A áčkový model aktuální třetí generace přicház í právě nyní.

RPi 3 model A+ se od svého většího sourozence odlišuje především velikostí samotné desky – ta je nyní téměř čtvercová a lépe se tak vejde do různých domácích a kutilských instalací, v nichž se Raspberry Pi často používá. Celá deska s počítačem je vlastně stejně velká, jako rozšiřující desky dostupné pro tyto minipočítače.

Dalším rozdílem je absence několika portů, především pak klasické kabelové síťové karty a tří USB konektorů. Klasická síť je mimo na věky věků, porty typu USB-A zůstaly zachovány v jednom jediném exempláři. A to by pro většinu myslitelného použití mohlo dostačovat. I v případě, že byste jej chtěli použít jako multimediální přehrávač k televizi tak máte kam připojit pevný disk s multimediálními soubory.

Zachován zůstal jak microUSB port pro přivedení napájení, tak i HDMI pro připojení k dispozici či televizní obrazovce. Spolehnout se můžete také na klasický čtyřicetipinový bastlířský GPIO header a konektory pro připojení kamery (MIPI CSI) i displeje (MIPI DSI).

Komunikaci s okolím obstarává dvoupásmová WiFi s podporou standardu 802.11 b/g/n/ac a k dispozici vašim aplikacím je i Bluetooth 4.2 s rozšířením LE.
Procesorem zde je osvědčený čtyřjádrový čip Broadcom BCM2837B0 s taktem 1,4 Ghz, tedy stejný, jako u většího sourozence béčkové řady. Na rozdíl od něj má ale model A+ pouze polovinu operační paměti: vystačit si budete muset s 512 MB. Pravda, nebude to dostačovat pro běžné desktopové použití, ale do aplikací a instalací, kam tento počítač míří, by to ve většině případů nemělo být na škodu.

Operační systém stále musí být na microSD kartě, alespoň malé úložiště typu eMMC přímo na desce by mi udělalo daleko větší radost. Ale chápu, prioritou tady byla co nejnižší prodejní cena.

Ta je nyní 25 dolarů (vybavenější RPi3 model B+ stojí dolarů 35), což je v přepočtu podle kurzu prodejců něco málo přes pět set korun. Výrobce dále slibuje udržení výroby a dostupnosti nejméně do roku 2023, tudíž se nemusíte bát toho použít právě model A+ do nejrůznějších, byť i komerčních, instalací.